Nešto sam se u zadnje vrijeme zalaufala s novim receptima, ali vjerujem da nemate ništa protiv 🙂 Trenutno sam u raspoloženju isprobavanja svega što do sada nisam, a dugo je bilo na listi.
Pečeni batat i cikla su mi možda najdraže gomoljasto povrće. Obožavam ih! Bila sam jednom u fazi da sam pečeni batat jela svaki dan, bez pretjerivanja. Ciklu nisam, ali samo jer se duže peče 🙂 Znam da je ne spremamo često, ali svakako bismo trebali jer pečena ima božanstven okus. Kada smo već kod cikle, prošli recept s njom ste apsolutno rasturili tako da vas ovom prilikom još jednom podsjećam na njega. Možete pronaći ovdje 🙂 Nama je ovo bio laganiji ručak, vi sami odlučite kako ćete kombinirati ovu salatu.
Podcast koji sam slušala kuhajući ovaj recept je opet jedna od epizoda trenutno mi omiljenog “The ultimate healthy podcasta”. Razgovor sa dr. Satchin Panda, ako sam dobro razumjela, vodećim stručnjakom u području istraživanja cirkadijalnog ritma, naglašava koncept sna kao jednog od ključnih stavki cjelokupnog zdravlja te na koji način spavanje utječe na sve naše organe, kao i hormone. Također razjašnjava sve nedoumice vezane uz intermittent fasting, koliko dugo trebamo postiti, je li 12 sati dovoljno ili baš mora biti 16 sati, prekida li kava post, važnost konzumiranja prirodnog svjetla i boravka na zraku itd. Vjerujem da većinu toga znamo, bar smo za neke koncepte čuli, ali definitivno nismo svjesni koliko su ovi koncepti važni, odnosno krucijalni kada je cijeli naš organizam u pitanju. Podcast sam poslušala 2 puta, vrijedan je slušanja i više puta, iako jako puno informacija o istraživanju dr. Pande možete pronaći na internetu.
Htjela bih se još malo nadovezati na temu cirkadijalnog ritma. Prvi put za spomenuti pojam sam čula čitajući knjige dr. Sanje Toljan. Ako niste upoznati s njenim radom, možete je pratiti na njenoj Facebook stranici. Objašnjene cirkadijalnog ritma i zašto je ono važno naravno nije tako jednostavno, ali laički i u najkraćim crtama rečeno -cirkadijalni ritam je biološki ritam u organizmu čovjeka, koji regulira brojne procese u mozgu i tako kontrolira i usklađuje funkcije svih najvažnijih organa u organizmu. Svaki organ ima svoj ritam, čak i svaka stanica u našem tijelu. Poštivanjem ritma koje je našem tijelu potrebno za optimalno funkcioniranje apsolutno svake stanice u našem tijelu, jedna je od ključnih preduvjeta za zdravlje cjelokupnog organizma. Neki se doktori usude reći, ako ne i najvažnija karika u orkestru zdravlja.
Naše tijelo bi trebalo pratiti ponašanje sunca koliko god je to moguće. Pri zalasku sunca, više se ne bi smjeli opterećivati težim fizičkim pa ni psihičkim radnjama. Tijelo se priprema za spavanje te se u skladu s tim trebamo ponašati. Znam da je u ovim užurbanim i kompliciranim vremenima u kojima živimo nezamislivo ići spavati do 22:00 h, ali kako je i sama dr. Toljan u jednoj od svojih knjiga napisala kako bismo svi mi voljeli da je naš organizam programiram za buljenje u Netflix do sitnih noćnih sati, skrolanje po mobitelu i kasne obroke (nije citat), ali jednostavno nije. Naš organizam nije stvoren za išta drugo osim za ono što nam prirodno predodređeno, a to je rani odlazak u krevet i rano ustajanje te san od 7 do 8 sati.
Ovo je tema o kojoj se jako puno može i treba pričati, tek smo je načeli, za početak možda nekome pomogne da se sam upusti u istraživanje. Meni je svakako pomogla promijeniti navike pa tako i ritam spavanja.
Sada, povratak na recept 🙂