Pošteno je zatoplilo tako da se prirodno okrećemo laganijim jelima, manje kuhamo i više sjeckamo. Moj nepresušan izvor inspiracije, kuharica kojoj sam se vratila tisuću puta, “It’s all good by Gwyneth Paltrow” je ponovo u opticaju. Prijateljica me zamolila da joj pošaljem recept za tacose iz spomenute kuharice, a kako mi je uvijek toplo oko srca kad je uzmem u ruke, zadnjih dana češće kuham iz nje. Recepte znam skoro pa napamet, pripremila sam ih gotovo sve, tako da su mi zaista vječna inspiracija.
Već sam pisala o tjestenini od leće, kojom zamijenim tjesteninu od bijelog brašna kada kuham kod kuće. Važno je da pročitate sastav, odnosno postotak leće u tjestenini jer je dovoljan samo mali postotak da bi ste tjestenina deklarirana kao tjestenina od leće. Uvijek koristim tjesteninu od 100 ili 80 % leće i uglavnom je imate kupiti u bio dućanima.
Recept je jednostavan i odličan za toplije dane koji nam dolaze. Iako su svi sastojci obrađeni na tavi, teoretski ih možete dodati sirove kuhanoj tjestenini. Kraća obrada utječe na teksturu i okus krajnjeg jela.
Prošli put sam već pisala kako ću od sada s vama dijeliti podcastove koje slušam dok kuham. To mi je već duže vremena učestala navika pogotovo kada sređujem kuhinju, što mi je btw najmrže kućno moranje. Ona “što se mora nije teško” kod mene u kontekstu sređivanja kuhinje apsolutno ne važi 🙂
Da ne zalutam previše, vratimo se podcastu! Zove se “The Ultimate Healthy Podcast”, a epizoda koju sam slušala je – Break away from overworking, overdoing & underliving. Iako je tema zaista osjetljiva jer se apsolutno svi poistovjećujemo s činjenicom da su u današnje vrijeme posao i zarada mjerilo vrijednosti, te ako ne radiš previše gotovo pa da si lijen, razgovor je pitak, razumljiv i definitivno utješan. Je li moguće da su multitasking, prekovremeni sati, trčanje za novcem i odgađanje svega onoga što nas veseli i što ćemo napraviti kada budemo imali vremena, apsolutno sve što ne bismo smjeli raditi. Je li moguće da sve što danas radimo, radimo krivo, je li moguće da za ovakav život nismo stvoreni i pomoću kojih alata pronaći balans poslušajte u spomenutom podcastu.
I sada natrag na recept! Kao i uvijek, čekam fotke 🙂
Ingredients
120 g tjestenine od 100 % leće
130 g tune iz konzerve
30 g slanih inćuna
40 g kapara
4 režnja češnjaka (narezati na tanke listiće)
40 g kalamari maslina (bez koštica)
50 g cherry rajčica
2 žlice svježe nasjeckanog peršina
2 žlice maslinovog ulja + ekstra djevičansko maslinovo ulje za serviranje
1/2 cijeđenog limuna
Cvijet soli
Svježe mljeveni crni papar
Instructions
U prokuhanu, slanu vodu stavite kuhati tjesteninu prateći upute na pakiranju. Inćune i tunu procijedite, rajčice operite i narežite na četvrtine. Masline prepolovite.
U međuvremenu, na tavi zagrijte žlicu maslinovog ulja te dodajte kapare. Pirjajte ih dok ne postanu hrskavi. Stavite sa strane.
Zagrijte preostalo maslinovo ulje u istoj tavi, dodajte češnjak i inćune te sve lagano pirjajte na srednje jakoj vatri dok češnjak lagano ne porumeni. Zatim dodajte tunu. masline i sok limuna te sve zajedno pirjajte dok se okusi ne prožmu, 3 do 4 minute. Maknite sve s vatre te dodajte peršin i kapare.
Tjestenina se do sada već trebala skuhati, procijedite je te začinite s malo ekstra djevičanskog maslinovog ulja tek toliko da se ne zalijepi. Dodajte sol i papar.
Tjesteninu podijelite u dvije zdjele te svakoj ravnomjerno dodajte smjesu s inćunima i tunom. Po želji dodatno začinite.
Uživajte 🙂