Često jedemo azijsku hranu i obožavamo je. Rjeđe je spremam kod kuće jer Berlin ima tako dobru i pristupačnu azijsku ponudu i sve što sam do sada radila sama bilo je iz čiste znatiželje. A i pomalo me uvijek progoni onaj osjećaj da ja to ne bih mogla tako dobro spremiti. Ruku na srce, nisam na toj hrani odrasla i meni je baka spremala kruh ispod peke i makarone sa sirom, a ne bibimbap 🙂 Za azijsku hranu me u ovom životu ne vežu nikakve uspomene. Većina toga sam probala i zavoljela u Berlinu i na putovanjima. Nepce sam istančala, okusi su mi se uvukli pod kožu i toliko obogatili moje navike.
Razlog zbog kojeg ne stavljam recepte na blog, čak i ovo malo što sama spremam kod kuće je samo zbog sastojaka koji se ne mogu pronaći kod nas ili se teško pronalaze. Žao mi je što ne postoji bar jedna adresa koja ima sastojke koji su osnovi dio svakog azijskog kućanstva. Napravila sam iznimku na vaše inzistiranje i vidim da svaki put super reagirate kada stavim neko azijsko jelo na Story. Osim toga, sigurna sam da negdje u bespućima interneta, uz malo truda, možete pronaći sve što je potrebno.
Za sve vas koji se možda prvi put susrećete s ovim jelom, bibimbap je korejski “comfort food” čiji je glavni sastojak zapravo riža koju bi često posluživali uz ostatke povrća i mesa. Metoda čišćenja hladnjaka i bibimbap umak je sve što je potrebno bez prevelikog kuhanja. Ono što biste svakako trebali nabaviti je gochujang pasta koja je karakteristička za korejsku kuhinju i bibimbap. Bez nje, ne možemo postići autentičnost. Meso možete zamijeniti tofuom i dobit ćete vegetarijansku verziju.
Gochujang (go-chu-jan), temeljni sastojak korejskog kuhanja, gusta je ljuto-slatka pasta napravljena od crvenih chili papričica, bezglutenske riže (poznate i kao ljepljiva riža), fermentirane soje i soli. Tradicionalno se tijekom godina fermentira u zemljanoj posudi koja se čuva na otvorenom, a za to vrijeme se škrob u bezglutenskoj riži pretvara u šećere te pasti daje njezinu temeljnu slatkoću. Chili paprike pružaju zdravu količinu dugotrajne topline, dok fermentirana soja djeluje kao umami komponenta gochujang-a. Slično kako biste interpretirali miso pastu i njenu umami ulogu koju postižemo dodajući je jelima, naprimjer povrtnim juhama.
Za gochujang sam prvi put čula kuhajući iz kuharice Gwyneth Paltrow “It’s all good” i odmah se zaljubila. Od tada je imam u hladnjaku. Uglavnom je koristim za umake za tacose naprimjer ili za sve one kombinacije gdje biste koristili kečap. Još jedna mala napomena, rijetko se koristi sama te se uvijek od nje napravi umak koji se onda dalje koristi u jelima. Umak koji u ovom receptu koristimo možete dalje upotrebljavati za sve prethodno spomenute scenarije. I naravno, ako znate gdje je kupiti ostavite info ili link u komentarima!
KIMCHI <3
Svakako bih htjela iskoristiti priliku i opjevati kimchi koji se neumorno vrti po mom Instagramu. Ovo nije sponzorirana objava već naprosto moje oduševljenje ovim proizvodom. Fermentirani kineski kupus jedna od mojih najdražih namirnica. Period. U Berlinu svi znaju za Mr. Susan i njen super popularni kimchi. Moji dani bez njega više ne postoje. Ovo je možda najbolji kimchi koji sam jela, a da nije u nekom restoranu. Dobila sam puno upita stoga sam se raspitala možete li ga naručiti i dobra vijest je da možete. Ima mala caka, kako im je dostava za Hrvatsku skuplja, minimalna narudžba je 10 staklenki (svaka je od 475 g neto proizvoda) i tada je dostava 18 eura. Moje prijateljice iz Splita su se organizirale i zajedno naručile tako da imate i tu opciju. Kimchi možete naručiti ovdje.
Ja ću uvijek naručiti ili napraviti bibimbap s ekstra porcijom kimchi-a, ali teoretski ga ne morate staviti. Nije obvezan!
Idemo napokon na recept!
Ingredients
100 g sushi riže
300 ml vode
100 g junećeg buta
50 g mrkve
100 g gljiva po izboru
150 g špinata
Kimchi (ako imate)
2 jaja
Klice po izboru
Maslinovo ulje
Prstohvat soli
Marinada za meso:
1 žlica soja umaka
1 žlica sezamovog ulja
1 žličica meda
1/2 žličice češnjaka
Bibimbap umak:
60 g gochujang paste
11 g sezamovog ulja
3 g rižinog ili jabučnog octa
12 g meda
25 g vode
5 g tostiranih sjemenki sezama
Instructions
Meso tanko narežite, recimo onako kako biste narezali salamu. Nije važno da komadi budu jednake duljine već debljine. Pomiješajte sve sastojke za marinadu te ga marinirajte najmanje 2 sata, najbolje preko noći. U tom slučaju čuvajte ga u hladnjaku i izvadite jedno sat do dva prije nego ćete pripremati bibimbap. Želimo da bude sobne temperature.
Pomiješajte sve sastojke za umak, ostavite ga sa strane. Umak možete napraviti i prije, može stajati u hladnjaku sigurno do tjedan dana.
Riža je malo kompliciraniji dio. Sigurno ste čuli kako Japanci za suhi uče kuhati rižu i do 10 godina, a kako ovo je jelo od riže, svakako joj trebamo prodati pažnju. Ipak, ja sam pobornik metode pripremi bilo kako, samo ne nikako, kad je kuhanje kod kuće u pitanju. Uostalom, poanta je u kuhanju i uživanju, a u ovom slučaju i otkrivanju novih okusa.
Za sve vas koji često pripremate sushi rižu super je jednostavno imati “rice cooker” ili kuhalo za rižu. Može se pronaći na internetu i zasigurno ga nemojte platiti više od 200 kn!
Ako imate dobru gusenu posudu, u njoj sam i sama kuhala rižu, ona je izvrsno rješenje. Ne znam jesam li do sada dovoljno nahvalila i potaknula vas da uložite u jednu gusenu posudu. Ne treba vam cijeli set. Evo kako u ovom slučaju pripremate rižu:
- rižu isperite 3 puta
- dodajte vodu
- posudu poklopite i na laganoj vatru je kuhajte 15 minuta
- maknite je s vatre i ostavite poklopljenu 10 minuta
- nakon toga je riža spremna
Za vrijeme kuhanja i hlađenja riže nemojte otklanjati poklopac!
Treća metoda je snađi se druže 🙂 Možete li sushi rižu zamijeniti rižom za rižot ili integralnom rižom, naravno da možete! Davno sam za journal.hr radila vrlo sličan recept s integralnom rižom. Možete ga pronaći ovdje.
Inače se koristi suncokretovo ulje, ali kako ja uopće ne koristim, koristila sam maslinovo i puno mi se više svidjelo nego ghee maslac koji ima dosta intenzivan okus.
Mrkvu narežite na tanke prutiće (julienne tehnika), gljive na deblje ploške, špinat operite i posušite. Na malo maslinovog ulja vrlo kratko pirjajte mrkvu, nakon mrkve, gljive pa špinat. Sve odvojeno. Zatim obrišite tavu ako je ostalo tekućine od špinata te ispecite meso, vrlo kratko, tek toliko da izgubi crvenu boju. Ispecite 2 jaja na oko i spremni smo na slaganje.
U dvije zdjele podijelite rižu, dodajte meso, mrkvu, špinat, gljive, kimchi i malo klica. Na kraju stavite jaje, prelijte sve s 2-3 žlice umaka i vaš bibimbap je spreman. Uzmite žlicu, sve promiješajte i uživajte!