Znam da većina vas misli da sam vegetarijanka, ali nisam. Na mom jelovniku se sve vrti oko povrća, a meso jedem vrlo umjereno i promišljeno. Može mi se dogoditi da ga tjednima ne okusim ili da ga pojedem dva dana zaredom. Ribu jedem i obožavam. Zapravo sam odlučila da ću više raditi ribljih recepata. Ovo je bila idealna prilika jer sam dobila novi tajine!
Tajine obožavam! Iako pripada marokanskoj kulturi, ja ga redovito koristim. Uglavnom za sporo kuhano povrće. Htjela sam iskoristiti tehniku kuhanja u tajineu s našim namirnicama i spojiti najbolje dviju kultura. Pretpostavljam da se većini ne bi svidjelo da sam hobotnici dodala mango 🙂
Kad smo se preselili u novi stan odlučila sam uložiti u posuđe. Vjerujte mi, nije isto u čemu kuhate, ni približno! Tajine sam dobila na poklon od Emile Henry Hrvatska (wow!), inače francusko keramičko posuđe koje datira od davne 1850. godine. Upravo kruškasti oblik tajinea, stvara posebno okruženje u kojem jelo ostaje sočno kuhajući se u vlastitim sokovima. Minimalan dodatak tekućine je potreban. Laički rečeno, para koja se stvara unutar posude se zadržava u samom jelu.
Moram vam priznati da sam bila malo nervozna prije nego sam počela spremati ovaj recept, čak sam ga sanjala. Očito sam jako htjela da ispadne savršeno 🙂
Slušajte, moja mama uvijek kaže, a moja vam je mama “Ona Koja Sve Zna” (to je njeno indijansko ime) da se hobotnicu uvijek treba zamrznuti kako bi bila mekana. Kupila sam zamrznute baby hobotnice (zbog kojih sam pedalirala 10 km na -2 stupnja), ali vi svakako možete koristiti jednu veliku. Također, ona (mama) je ne kuha u vodi već je stavi na malo maslinovog ulja te hobotnica sama pusti vodu. Više o tome niže u receptu.
Danas je “Black Friday” stoga tim povodom od danas pa narednih 7 dana možete kupiti Emile Henry tajine uz popust od 20%! Javite im se u inbox na Instagramu ili Facebooku. Voilà!
I sada napokon, recept 🙂
Ingredients
1 hobotnica ili baby hobotnice od cca (otprilike 500 g ili malo više)
1 mala brokula
1 manji slatki krumpir
1 paštrnjak
2 žlice za juhu umaka od rajčice
1 mali luk
2 režnja češnjaka
1 žlica svježe nasjeckanog peršina
3 kriške limuna
Maslinovo ulje
Himalajska sol
Instructions
Hobotnicu ili baby hobotnice odmrznite. Dno posude u kojoj ćete ih kuhati prekrijte maslinovim uljem te dodajte hobotnice. Tek sada upalite vatru i posudu poklopite. Kada sve zakuha, malo smanjite vatru. Primijetit ćete da hobotnica sama pušta vodu. Ako koristite baby hobotnice kuhajte ih svega nekoliko minuta, 2 do 3. Ako pak kuhate jednu veću hobotnicu, trebat će vam više vremena. Za količinu od 500 g, otprilike 15 do 20 minuta. Pazite da je ne prekuhate ili da ne ostanete bez vode pa vam zagori.
Za to vrijeme nasjeckajte sve povrće da bude približno jednake veličine. Luk prepolovite, a češnjak zgnječite nožem. Sve povrće stavite u jednu veliku posudu, posolite i prelijte s malo maslinovog ulja.
Dno tajine posude premažite maslinovim uljem. Dodajte umak od rajčice te ravnomjerno složite sve povrće i baby hobotnice. Dodajte kriške limuna. Ako ste koristili veliku hobotnicu prethodno je nožem narežite na manje komade. Sve pospite peršinom.
Poklopite tajine i stavite ga u pećnicu koju ćete tek sada upaliti na 100 stupnjeva. Pecite na toj temperaturi 15 minuta, zatim povećajte temperaturu na 150 stupnjeva te pecite sve još 15 minuta. I na kraju povećajte temperaturu na 180 stupnjeva i ostavite da se sve peče još sat vremena.
Poslužite odmah!
Uživajte 🙂
Emile Henry posuđe možete kupiti u dućanima Sol i Papar i OkoStola u Zagrebu.